Co to jest medycyna naturalna i kiedy można ją stosować?

BEE – medycyna naturalna ma swoje korzenie w tradycjach ludowych. Nalewki ziołowe, ręcznie robione maści i akupunktura są popularną działalnością leczniczą dla rozwoju medycyny akademickiej. Alternatywne leczenie oparte na medycynie naturalnej może wspomagać terapię przepisaną przez lekarza. Trzeba jednakże zachować pewną ostrożność przy wyborze terapii.

Alternatywa dla medycyny akademickiej

Wiele osób coraz częściej poszukuje alternatywy dla chemicznych środków farmaceutycznych. Używanie naturalnych składników o działaniu leczniczym jest istotą medycyny naturalnej. Nie każda niekonwencjonalna metoda jest akceptowana przez lekarzy, ponieważ brak jest badań naukowych potwierdzających ich skuteczność. Ponadto, można się spotkać z oszustami, którzy proponują pacjentom niezdrowe rozwiązania. Czasami jednak medycyna naturalna, jeśli jest stosowana prawidłowo, może stanowić uzupełnienie leczenia konwencjonalnego.

Na czym polega medycyna naturalna?

Medycyna naturalna opiera się w głównej mierze na nieinwazyjnych, naturalnych metodach leczenia . Ci, którzy leczą za jej pomocą, całkowicie odrzucają preparaty chemiczne i zastępują je:

  • ziołami,
  • naparami,
  • maściami,
  • domowymi syropami.

Stosuje się medycynę naturalną w leczeniu bólu, zapalenia, astmy, żylaków, niepłodności, chorób zatok nosowych. Medycyna niekonwencjonalna jest coraz częściej promowana jako skuteczna terapia raka. Nie ma jednak wiarygodnych badań naukowych, które potwierdzałyby efektywność takiego leczenia. Z drugiej strony, po konsultacji z lekarzem stosującym metody alternatywne, może być stosowany jako pomoc w łagodzeniu nieprzyjemnych chorób związanych z przyjmowaniem leków antynowotworowych. Idea medycyny naturalnej to holistyczny stosunek do człowieka i jego chorób. Ważne jest, aby leczyć nie tylko ciało i konkretną chorobę, ale także równowagę psychiczną i fizyczną. Specjalną uwagę zwraca się tu na zapobieganie chorobom.

Metody stosowane w medycynie naturalnej

Niektóre z najpopularniejszych metod stosowanych w medycynie naturalnej obejmują wykorzystanie leczniczych właściwości roślin do łagodzenia dolegliwości, nakłucie specjalnymi igłami z różnych części ciała, które stymuluje krążenie krwi i usprawnia pracę narządów wewnętrznych. Stosuje się tutaj często masaż i punkty nacisku na ciało odpowiadające różnym narządom wewnętrznym. Nie wszystkie naturalne metody są naukowo udowodnione. Niektóre z nich są nadal badane. Dlatego tutaj też warto zachować ostrożność.

Tło zdjęcie utworzone przez 4045 - pl.freepik.com